Endoskopik estetik cerrahi

Endoskopik estetik cerrahi

Endoskopik yüz cerrahisi, saçlı deriden yapılan küçük kesiler yardımı ile ve endoskop kullanılarak üst ve orta yüzün kaldırılması işlemidir. Gerek görülürse ağız içinden de ilave bir kesi yapılabilir. Alın, göz çevresi ve elmacık kemikleri kemik zarının altından soyulur ve yukarı doğru kaldırılır, çeşitli yöntemlerle tekrar kemikler tespit edilir. Yapılan işlemler kamera yardımı ile görüntülenir ve cerrah tüm anatomik yapıları büyütme altında görebilir. Yöntemin önemli avantajları dışarıdan kesik olmaması ve sonuçların uzun süreli olmasıdır.

Endoskopik yüz gençleştirme işlemleri ile ilgili sıkça sorulan sorular:

Endoskopik yüz gençleştirme işlemleri kimlere yapılır?

Endoskopik yüz gençleştirme işlemleri alın ve orta yüzde yer çekimine bağlı sarkmalar oluşmuş, ancak cilt sorunu fazla olmayan hastalar için uygundur. Boyun ve alt yüz bölgesi üzerinde etkili değildir. Bu tür durumlarda boyun ve alt yüz germe işlemleri ile birlikte kullanılabilir. Tek başına uygulandığında sıklıkla 40-55 yaş arasındaki hastalar için uygundur.

Endoskopik yüz gençleştirme işlemleri nasıl yapılır?

Saçlı deri içerisine 2 ya da 4 adet kısa kesi yapılır. Buralardan kamera ve aletler sokularak tüm alın, göz çevresi ve elmacık kemikleri, kemik zarının altından soyulur. Gerek duyulursa ağız içerisinde de kısa bir kesi yapılır. Tüm bu yapılar bir maske gibi kaldırılır ve yukarıya asılır. Tespit işlemi kafa kemiklerine vidalar, kemik tünelleri ya da eriyebilen özel cihazlar yardımı ile yapılır. Hastalarda dışarıdan görülebilecek bir iz olmaz.

Ameliyat öncesinde neler yapılmalı, neler yapılmamalı?

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi endoskopik yüz gençleştirme işlemlerinde de ameliyattan 3 hafta öncesinde aspirini ve sigarayı kesmek gerekmektedir. Son 1 haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir.
Kullanılmaması gerekenler:

  • Apranaks, Voltaren, Vermidon gibi ağrı kesiciler (ağrı kesici gerektiğinde Minoset, Novalgin kullanılabilir),
  • Ginseng, ginko biloba, co-enzim Q gibi maddeler içeren multivitamin hapları,
  • Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği bitkisel ürünler
  • Tüm zayıflama ürünleri

Endoskopik yüz gençleştirme ameliyatlarında anestezi gerekir mi?

Endoskopik yüz ameliyatları ameliyathane ortamında, genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Endoskopik yüz gençleştirme ameliyatı ne kadar sürmektedir?

Endoskopik yüz gençleştirme işlemleri yaklaşık 1-2 saat kadar sürmektedir.

Endoskopik yüz gençleştirme ameliyatları ağrılı mıdır?

Endoskopik yüz gençleştirme işlemleri ağrılı değildir, ancak tespit yerlerinde ağrı hissedilir. Sıkıntı yaratan ağrıdan çok gerginlik ve şişliklerdir.

Endoskopik yüz gençleştirme ameliyatı sonrasında neler yaşanır?

Ameliyat sonrası alında baskılı bir bandaj olacaktır. Eğer ağız içinden de kesi yapıldıysa birkaç gün yumuşak gıdalarla beslenilmesi ve ağız bakımı yapılması gerekir. Hastalar aynı gün taburcu edilip ertesi gün banyo yapabilirler. Morluk çok olmaz, ancak gözlerin çevresinde ve orta yüzde çok uzun süren şişlikler olur. İlk üç hafta bu şişlikler çok belirgin olur. Yüz, ancak üç ay sonra normal görünümünü alır. Tüm yüz ameliyatlarından sonra olduğu gibi endoskopik yüz gençleştirme işlemlerinden sonra da hastanın 3 ay boyunca kendisini direkt güneşten koruması gerekir.

Endoskopik yüz gençleştirme ameliyatı sonrası ne tür sorunlar yaşanabilir?

Kemik zarının (periost) altından yapılan tüm işlemlerde uzun süren şişlikler olur. Bu nedenle endoskopik işlemlerde şişlikler, açık ameliyatlara göre daha fazla olur ve daha uzun sürer. Yüzün son şeklini alması üç ayı bulabilir. Erken dönemde kaşta ve ağız köşesinde geçici felçlerle karşılaşılabilir. Endoskopik girişimler yüz sinirleri açısından güvenli yöntemlerdir. Kalıcı felç beklenmez. Saçlı deride his kaybı, yüz asimetrileri gibi sorunlarla nadir de olsa karşılaşılabilir. Endoskopik kaş askılarından sonra oluşabilen bir görüntü bozukluğu kaşların normalden fazla kaldırılması ve yüzde kalıcı bir hayret ifadesi oluşmasıdır. Burada ameliyatı yapan cerrahın estetik görüşü çok önemlidir.

Endoskopik yüz gençleştirme ameliyatlarının sonucu kalıcı mıdır?

Özellikle kaş asma işlemlerinde en kalıcı yöntemin endoskopik girişimler olduğu söylenebilir. Buna rağmen birkaç sene içerisinde kaşlar bir miktar aşağıya inerler, ancak önceki konumlarına göre hep yüksek kalırlar. Orta yüz uzun süre yeni konumunu korur. Endoskopik girişimlerin uzun ömürlü yöntemler oldukları söylenebilir.